Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzny

Nieustanna senność u mężczyzn może objawiać się na wiele sposobów. Może się do tego przyczynić np. stresujący tryb życia, zbyt duża ilość pracy, zaburzenia związane z układem hormonalnym lub krwionośnym, oraz wiele innych czynników.

Ciągłe zmęczenie u mężczyzny, które przytrafia się nawet tuż po wstaniu z łóżka, nieustanny brak snu lub konieczność picia kilku kaw dziennie, to jedne z oznak, który powinny zapalić nam czerwoną lampkę. Stała senność u mężczyzny może być objawem m.in. anemii, przewlekle odczuwanego stresu, zbyt dużej ilości kofeiny w organizmie lub po prostu zbyt dużej ilości pracy.

Przyczyny ciągłego zmęczenia u mężczyzn

Odpowiednia ilość zdrowego i fizjologicznego snu powinna trwać nie mniej niż 6-7 godzin, a maksymalna 8-9h. Nie tylko zbyt mała, ale również zbyt duża ilość snu, może powodować rozdrażnienie i zmęczenie.

Do najczęstszych przyczyn ciągłej senności mężczyzn należy nieustanny i przewlekły stres, nawet ten podświadomy. Nie zawsze musi on objawiać się zwiększonym pulsem i np. poceniem dłoni. Najpopularniejszymi przyczynami stresu są np. problemy związane z pracą, korki na ulicach, problemy finansowe, a także kłopoty zdrowotne lub rodzinne.

Do ciągłego zmęczenia u mężczyzn mogą przyczyniać się również bezdechy senne. Jednak jest to prawie niemożliwe, aby samodzielnie wykryć, czy chorujemy na to zaburzenie. Jednymi z oznak mogą być bardzo częste bóle głowy, które najczęściej występują w godzinach porannych, jak i również duże problemy z pamięcią i koncentracją.

Czasami może zdarzyć się również, że takim objawom może towarzyszyć np. poczucie przygnębienia. Bezdech senny można zaobserwować nocą, gdzie zatrzymanie oddechu występuje w czasie od ok. 10 do 20 sekund. Zlekceważenie tego rodzaju zaburzenia może w przyszłości doprowadzić do innych chorób m.in. nadciśnienia tętniczego, a także zaburzeń pracy serca, w tym zawałów.

Brak witaminy B12 i żelaza

Do innych przyczyn powodujących nieustanną senność u mężczyzn, należy niski poziom witaminy B12 i żelaza w organizmie. Co oznacza niedokrwistość, potocznie nazywaną anemią. Powoduje to wówczas spadek poziomu czerwonych krwinek, które mają na celu przenoszenie tlenu i innych składników odżywczych do wszystkich komórek i tkanek, znajdujących się w organizmie.

Stałe zmęczenie i brak energii są coraz częstszą oznaką chorób związanych z tarczycą i wbrew pozorom nie jest to choroba, która dotyczy jedynie kobiet, ponieważ, mimo że znacznie rzadziej, to mężczyźni również mogą posiadać chorą tarczycę. Takie objawy są charakterystyczne najczęściej dla niedoczynności tarczycy.

Do innych symptomów, dzięki którym możemy poznać, że z naszą tarczycą nie do końca jest wszystko ok, jest szybkie tycie, przy niezmieniającym się trybie życia i stałej diecie, bardzo szybkie wypadanie włosów, łapanie zadyszki i męczenie się, przy wykonywaniu podstawowych aktywności fizycznych np. chodzeniu, a także apatia. Dlatego, jeśli przynajmniej 3 z wyżej wymienionych objawów widzisz u siebie, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*