Na czym polega zrównoważony rozwój osobisty?

mężczyzna na drodze

Obecne czasy są czasami ogromnego natłoku informacji oraz „rad” na wszystko. Na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do przeogromnej wiedzy i odpowiedzi na każde pytanie. W wielu przypadkach spełnia to swoją rolę i szybko dostajemy cenne informacje, co usprawnia działanie w życiu.

Zjawisko to ma jednak także negatywne skutki, o których rzadko się mówi. Można bowiem zaobserwować rosnącą tendencję do szukania „na zewnątrz”. W sprawach psychologicznych oraz duchowych może mieć to jednak odwrotny skutek do zamierzonego. Nie można zaprzeczyć, że wiedza, którą zdobywamy poprzez poszukiwanie informacji związanych z tymi tematami jest często bardzo cenna, merytoryczna i wartościowa, jednak to odpowiednie podejście odpowiada w większości za sukces w rozwoju osobistym.

Zjawisko „guruizacji”

W dobie marketingu treści niezwykle często ulegamy perswazyjnym przekazom, które nie zawsze muszą oznaczać „negatywną” manipulację. Autorzy treści lub produktów związanych z rozwojem osobistym często stosują techniki mające na celu wpłynięcie na nasze emocje a ostatecznie decyzje zakupowe. Wielu ludzi ma do tego ogromne uprzedzenia, jednak warto przyjrzeć się tematowi trochę głębiej, ponieważ „ułożenie” sobie tych kwestii może pomóc w przyspieszeniu rozwoju.

Czy warto nie zgadzać się z guru?

Problem z perswazją marketingową leży w tym, że bardzo szybko można wpaść w zjawisko zwane guruizacją. Polega ono na całkowitym przyjmowaniu informacji jako absolutną prawdę bez weryfikacji i sprawdzania skuteczności danych założeń lub przekonań.

Mało mówi się o filtrowaniu informacji z prostego powodu. Otóż nie jest to praktyczne z punktu widzenia marketingowego. Weźmy za przykład ofertę zakupu kursu szybkiego czytania. Nikt nie napisze w niej, że powinniśmy zbadać konkurencję i zobaczyć, czy nie znajdziemy tańszego lub lepszego rozwiązania. Nie można o to nikogo obwiniać, gdyż jest to po prostu niepraktyczne.

Zdrowe podejście do rozwoju osobistego

Czy walka z perswazją sprzedażową ma jakikolwiek sens? Odpowiedź na to pytanie powinna być indywidualna. Proponuję Ci inne rozwiązanie, które może okazać o wiele skuteczniejsze.

Przede wszystkim zrozum fakt, że NIKT nie posiada absolutu na prawdę i każdy może się mylić. Z tego powodu warto się jak najczęściej nie zgadzać, gdyż zachowujesz w ten sposób zdrowy rozsądek i wykorzystujesz tylko te narzędzia lub wiedzę, które faktycznie mogą wprowadzić zmiany na lepsze.

Wartość wiedzy i informacji, a indywidualność każdego człowieka

Do opisania idei, którą chcę Ci przedstawić posłużę się przykładem.

Załóżmy, że otrzymujesz z zewnątrz informację mówiącą, że „szczęśliwe życie polega na ciężkiej pracy”. Wyobraź sobie sytuację, w której Twoje codzienne działanie podchodzi pod pracoholizm. Otrzymując takie przekonanie i przyjmując je, możesz nasilić swój destrukcyjny paradygmat.

W przypadku, gdy masz problem z przekładaniem zadań na później lub rozpoczęciem ich i koncentracji, przyjęcie takiego przekonania może okazać się pomocne. Masz możliwość nauczenia się zarządzania swoją siłą woli i podejmowaniem odpowiednich działań.

Podsumowanie

Wszystko zatem zależy od punktu widzenia i obecnej Twojej obecnej sytuacji życiowej. Zrównoważony rozwój osobisty polega przede wszystkim na zrozumieniu swoich słabych i mocnych stron. Dopiero wtedy możemy przejść do proaktywnego działania w celu zmiany naszych nawyków, przekonań lub myśli. Nigdy nie zapominaj o wzmacnianiu swojej samoświadomości, gdyż jest to absolutny fundament zdrowego rozwoju osobistego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*