Herbaty ziołowe – czy warto spożywać?

zioła w szklance

Napoje przygotowywane z ziół pochodzących z różnych zakątków świata, zyskują w dzisiejszych czasach na popularności ze względu na swoje prozdrowotne działanie. Mogłoby się wydawać, że napary z ziół to domena jedynie kobiet, jednak nic bardziej mylnego. Jako mężczyźni również skorzystamy na ich spożywaniu, dlatego warto odłożyć swoje sceptyczne nastawienie na bok i chociażby przetestować ich działanie. Jaka jest prawda na temat naparów ziół? Czy herbaty ziołowe na prawdę działają? Odpowiedzi na te pytania postaramy udzielić się w poniższym artykule.

Picie naparów z ziół a zdrowie

Jeżeli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z codziennym piciem herbat ziołowych, z pewnością zastanawiasz się, czy aby na pewno dobrze wpływają one na zdrowie. Warto pamiętać, że spożywanie niektórych ziół może być niezalecane np. w przypadku przyjmowania leków ze względu na obecność furanokumaryny, alaloidy, terpenty, a także glikozydy. Związki te mogą wchodzić w interakcję z substancjami obecnymi w lekach i powodować obniżenie ich działania. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje pewna dziedzina medycyny, nazywana fitoterapią, której założeniem jest wykorzystywanie naturalnych substancji w celach leczniczych.

Działanie herbat ziołowych

W większości przypadków herbaty mają działanie prozdrowotne i warto przyjmować je w rozsądnych dawkach. Do głównych właściwości leczniczych naparów z ziół należą:

  • poprawa trawienia – świetlik, rumianek pospolity, lawenda
  • działanie relaksacyjne i uspokajające – melisa, chmiel, arcydzięgiel, czarny bez
  • pozytywny wpływ na wygląd skóry i włosów – czystek, szałwia, pokrzywa
  • wspomagają odchudzanie – mniszek lekarski, krwawnik pospolity, mięta
  • wspomagają pracę serca – czosnek, imbir lekarski, głóg

O czym należy pamiętać podczas stosowania ziół leczniczych?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, spożywanie nadmiernej ilości ziół może być szkodliwe dla zdrowia. Warto dowiedzieć się, czy nie mamy przeciwwskazań do stosowania danego gatunku ziół. Przede wszystkim nie powinniśmy przyjmować herbat ziołowych na pusty żołądek. Nie należy również stosować ich przed operacjami, ani przez dłuższy okres czasu (powyżej pół roku bez przerwy).

Spożywając herbaty ziołowe powinniśmy na początku obserwować swój organizm przez kilka dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek skutki uboczne, powinieneś niezwłocznie przerwać spożywanie danego produktu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*