Czy pracoholizm to coś złego?

Pracujący ludzie

Wielu mężczyzn, którzy pragną osiągnąć życiowy sukces zastanawia się, czy w drodze do jego osiągnięcia, nie staną się pracoholikami. Obawiamy się, że życie zawodowe przysłoni nam to, co ważne i zagubimy się w gonitwie za pieniądzem.

Słyszymy często opinie, że pracoholizm to coś złego i powinniśmy unikać nadmiernej pracy, aby móc cieszyć się drobnymi sprawami. Osoby, które pracują całymi dniami, są często piętnowane przez społeczeństwo. Temat pracoholizmu jest jednak dość złożony i nie można rozpatrywać go w czarno-białym świetle.

Wszystko zależy bowiem od miejsca, z jakiego „wychodzimy”. Ktoś powiedział kiedyś „kochaj swoją pracę, a nie przepracujesz ani jednego dnia”. Dużo prawdy w tym stwierdzeniu. Pokuszę się nawet o tezę, że pracoholizm ma miejsce tylko wtedy, gdy zmuszamy się do pracy, której nie nawiedzimy. Gdy robimy coś jedynie z nastawieniem na zysk. W takim wypadku cierpi nasza psychika, gdyż w głębi serca wiemy, że nasza praca nie jest naszym powołaniem.

Czy można mówić o pracoholizmie, gdy to co robimy, wykonujemy z ogromną pasją? Jeżeli robisz to, co lubisz robić, ciężko nazwać to pracą. Taka aktywność daje bowiem poczucie szczęścia i pozwala na poprawę jakości życia. O pracoholizmie możemy mówić jedynie w przypadku, gdy pomimo większej sumy pieniędzy na naszym koncie, tracimy na zdrowiu lub w relacjach międzyludzkich.

Zdrowy pracoholizm

Sam najlepiej powinieneś określić, czy Twoja praca sprawia, że jesteś szczęśliwy. Tak na prawdę jest to jedyny wyznacznik tego, czy powinieneś poświęcać na coś całe dnie. Tylko Ty możesz odpowiedzieć sobie szczerze na to pytanie.

Powinieneś również mieć zdolność do oceny, czy Twoje życie zawodowe, praca lub prowadzenie biznesu nie przysłaniają innych dziedzin życia. Jeżeli członkowie Twojej rodziny, dziewczyna lub przyjaciele mówią Ci, że tracą z Tobą kontakt lub zmieniłeś się – powinieneś zastanowić się nad swoim postępowaniem. Jeżeli natomiast Twoja praca lub biznes sprawiają, że masz więcej pozytywnej energii, z pewnością podzielisz się nią z innymi i nie będą oni mieli wątpliwości co do słuszności Twoich działań.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*