Czy pieniądze dają szczęście?

pieniądze zwinięte w rulon

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś stwierdzenie mówiące, że „pieniądze szczęścia nie dają”. Osobiście uważam, że jest to dość płytkie spojrzenie na temat, jakim jest sukces w sferze finansowej.

Szerzenie tego przekonania jest destrukcyjne i prowadzi do obniżenia jakości życia społeczeństwa. Pieniądze same w sobie są bowiem niematerialne i owszem ich posiadanie nie oznacza z miejsca, że będziemy szczęśliwi, jednak czy można powiedzieć, że nie mają znaczenia w tej kwestii?

Żyjemy w świecie, w którym przetrwanie zależy od pieniędzy i nie warto walczyć z tym faktem. Za jedzenie musimy zapłacić, jak i dach nad głową jest kosztem. Jeżeli planujesz normalnie funkcjonować w obecnej cywilizacji, nie uciekniesz od faktu, że pieniądze SĄ POTRZEBNE do przetrwania.

Czy pieniądze są źródłem zła?

To temat, o którym nie do końca się mówi w wielu kręgach. Wielu z nas nosi w sobie toksyczne przekonanie, jakoby pieniądze powodowały całe nieszczęście tego świata. Zrzucanie odpowiedzialności na coś niematerialnego i nieosobliwego świadczy co najmniej o braku dojrzałości. Szczególnie w Polsce bogatym przypisuje się cechy najgorszych ludzi. Majętni ludzie są obiektem wylewania ukrytej zawiści.

Przyczyna powszechnego zjawiska nienawiści do bogatych osób leży przede wszystkim w ego. Jedną z jego funkcji jest naginanie rzeczywistości na potrzeby utrzymania swoich przekonań. W przypadku większości ludzi brzmią one mniej więcej tak: „pieniądze szczęścia nie dają”, „bogaci ludzie są złodziejami i oszustami”, oraz „pieniądze są źródłem zła”.

Pomimo, że majętni ludzi, z nielicznymi wyjątkami zawdzięczają swój sukces ciężkiej pracy, rozwijaniu swoich umiejętności współpracy, a także odwadze i pewności siebie, wielu ludzi doszuka się w tym oszustwa.

Dzieje się tak, ponieważ nie rozumiejąc tego, co stoi za sukcesem danej jednostki, ego musi sobie zracjonalizować to wszystko w jasny sposób. Osoby, które nie mają wiedzy na temat pieniędzy, mogą tylko uciec się do stwierdzeń w stylu „bogaci ludzie to złodzieje” lub „nakradł się”.

Czy bogaci są na prawdę złymi ludźmi?

Prawda jest jednak taka, że osoby przedsiębiorcze to Ci sami, którzy tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają handel w naszym kraju, a tym samym podnoszą wskaźnik PKB (przez wielu uważany za wskaźnik jakości życia w danym kraju).

Być może istnieje również powiązanie pomiędzy mentalnością narodów, a majętnością ich obywateli. Za przykład może posłużyć Ameryka, w której obywatele od dziecka nastawiani są na sukces finansowy. Zjawisko „piętnowania pieniądza” występuje tam w mniejszym stopniu, co może przekładać się na jakość życia w tym kraju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*