10 cech charakteru ludzi sukcesu

wspinający się mężczyzna

Osiąganie sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie jest wynikiem wielu czynników wypadkowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że najważniejszą kwestią jest zaangażowanie i działanie, jednak jest to zbyt ogólne i mało „edukacyjne” stwierdzenie. Najpierw należy zbudować bowiem solidne fundamenty umożliwiające efektywną pracę. Aby tego dokonać, trzeba zrozumieć sposób, w jaki działa ludzka psychika. Sukces pochodzi bowiem w głównej mierze z ƒƒ„środka”, czyli z osobowości człowieka.

Budowanie charakteru to ciężka praca nad sobą. Nic nie przychodzi na pstryknięcie palca. Studiowanie siebie i rozwijanie cech charakteru, które prowadzą do życiowego sukcesu, wymaga rozwinięcia samoświadomości, a także zdolności do porzucenia swojego „starego ja”. Jeżeli zastanawiasz się, jakie cechy charakteru trzeba w sobie wyrobić, aby osiągnąć sukces, zapraszamy do przeczytania tego artykułu, w którym przedstawimy 10 cech ludzi odnoszących życiowe sukcesy.

1. Pewność siebie

Ta cecha musiała znaleźć się na pierwszym miejscu. Bez pewności siebie nie ma mowy o życiowym sukcesie i spełnieniu. Jeżeli całe życie tkwisz w niskim poczuciu własnej wartości, nie staniesz się pewny siebie z dnia na dzień.

Musisz zrozumieć, że pewność siebie to nie cecha, którą można tak po prostu włączyć lub wyłączyć. Przekonywanie siebie o swojej wartości również raczej się nie sprawdzi. Pewność siebie wynika bowiem z kompetencji i realnej oceny swojego zaangażowania w ciężką pracę oraz naukę.

Co to oznacza w praktyce?

Załóżmy, że chciałbyś być pewny siebie, kiedy uprawiasz sporty walki. Oszukiwanie siebie o swoich umiejętnościach na pierwszym treningu, może być zgubne. Jeżeli jednak poświęcisz się zgłębianiu technik i zaangażujesz się w ciężkie treningi – Twoja pewność wzrośnie proporcjonalnie do Twoich proaktywnych działań.

2. Optymizm

Ludzie sukcesu to osoby, które wyrobiły w sobie zdolność do optymistycznego patrzenia w przyszłość, nawet jeśli rzeczy nie układają się po ich myśli. Nie mówimy tutaj oczywiście o przesadnym optymizmie w „amerykańskim stylu”, gdyż zdolność do realistycznej oceny sytuacji jest również bardzo pożądaną umiejętnością.

Mówimy raczej o podejściu „nawet jeśli mi nie wyszło, to ostatecznie wszystko się ułoży”. Mając silne postanowienie i cel, porażki nie będą wytrącały Cię z Twojej osobistej drogi w kierunku spełnienia i sukcesu. Będą raczej sposobem na naukę i możliwością na korygowanie swoich działań. Właśnie w taki sposób patrzą na porażki ludzie sukcesu.

3. Cierpliwość

Jedna z cech charakteru, której brakuje ludziom. W świecie biznesu nic z reguły nie przychodzi od razu. Co więcej, na samym początku realizowania swoich projektów, zyski są absolutnie niewspółmierne do zainwestowanego czasu, energii, a nawet pieniędzy.

Niezależnie co robisz i co chcesz osiągnąć, cierpliwość to cnota. Zgłębiając się mocniej zastanów się, czy naprawdę chciałbyś szybko osiągnąć sukces. Zwróć uwagę na ludzi, którzy w bezwysiłkowy sposób, stali się bogaci np. poprzez wygranie w loterii. Ponad połowa traci całą zdobytą kwotę w ciągu 5 lat!

Czemu tak się dzieje?

Otóż ich psychika, przekonania oraz sposób życia bardzo silnie nie współgrają z bogactwem, które im się przytrafiło. Umysł człowieka dąży w takich sytuacjach do „samosabotażu”, aby poczuć się z powrotem bezpiecznie.

Twoja psychika musi wzrastać równomiernie z sukcesem w świecie zewnętrznym. W innym wypadku szkodzisz sobie, nawet jeśli zgromadziłeś na swoim koncie pokaźną sumę pieniędzy. Nie możesz być szczęśliwy, jeśli sukces nie jest z Tobą spójny.

4. Dyscyplina

Ludzie sukcesu panują nad swoimi emocjami, a raczej nie pozwalają, aby rządziły one ich życiem. Nie polegają na motywacji, gdyż rozumieją, że można jej utrzymać w sposób ciągły. Wybitne jednostki w swoich dziedzinach posiadły umiejętność działania pomimo niesprzyjających emocji.

Aby to osiągnąć, należy zrozumieć, że sukces bierze się z odpowiednich nawyków. Dyscyplina to cecha, która jest motorem napędowym i nigdy Cię nie zawiedzie. Wymaga jednak zaangażowania i gotowości do poświęceń, do czego wielu ludzi nie jest jednak przygotowanych.

5. Odwaga

Cecha niezwykle ważna w kwestii osiągania życiowego spełnienia i sukcesu. Odważni ludzie rozumieją swój strach oraz ten, który rządzi innymi ludźmi. Potrafią podjąć działanie pomimo jego obecności, gdyż wiedzą, że strach to bardzo często zwykła iluzja.

Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę, że rozwój to zmiana, a każda zmiana wywołuje uczucie strachu. Traktują go raczej jako drogowskaz oraz potwierdzenie, że podejmują właściwą drogę.

6. Komunikatywność

W większości dziedzin życia musimy współpracować z innymi ludźmi, którzy mają inne doświadczenia, osobowość oraz przekonania. Wszyscy się różnimy, jednak budując zespół, musimy pójść na pewne kompromisy, aby dopiąć swoich celów.

Komunikacja to wyjątkowo ważna kwestia w życiu zawodowym oraz w relacjach międzyludzkich. Umiejętność jasnego przekazywania swoich myśli oraz emocji, pozwala na zachowanie zdrowia psychicznego, a także sprawniejsze poruszanie się w świecie.

Komunikatywność w biznesie to być albo nie być. Brak zdolności do porozumienia się z kontrahentami, klientami i wspólnikami skutkuje gorszymi wynikami. Jedną z cech bycia liderem to umiejętność bycia otwartym, co wymaga niekiedy pracy i zaangażowania.

7. Kreatywność

W dzisiejszych czasach jest ona ważna jak nigdy wcześniej. Rozwijająca się cywilizacja wymusza na nas niezwykle kreatywne rozwiązania. Chcąc osiągnąć sukces w dziedzinie finansowej, musimy mieć zatem zdolności twórcze i umiejętności umożliwiające szybkie radzenia sobie z problemami biznesowymi, a także w życiu prywatnym.

Kreatywni ludzie potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji i doskonale wiedzą, że pozwalają one na zdobycie nowej wiedzy i doświadczeń. Nie boją się eksperymentować, a porażki traktują jako badania.

8. Wdzięczność

Wielu ludziom wydaje się, że osoby osiągające sukcesy są wciąż głodni pieniędzy, sławy i uznania. Oczywiście, do pewnego stopnia ma to pewne przełożenie w rzeczywistości, jednak nie w sposób, w jaki myśli większość ludzi.

Wybitne jednostki stawiają sobie cele i sumiennie je realizują, jednak nigdy nie zapominają o tym, że wdzięczność za to, co mają, daje im siłę i motywację do dalszego działania. Ciągły głód i chęć osiągania więcej musi znajdować się w granicach zdrowego rozsądku. Inaczej przypominamy osła, który nigdy nie może otrzymać upragnionej marchewki na kiju.

Umiejętność bycia wdzięcznym za to, co mamy, jest niezwykle ważna i pozwala na zachowanie zdrowia mentalnego, a nawet fizycznego. Ostatecznie w życiu chodzi bowiem o byciu tu i teraz, a co za tym idzie – cieszeniu się z magii chwili obecnej.

9. Pozytywność

Przyjrzyj się twarzom ludzi, których spotykasz na ulicy. Czy nie odnosisz wrażenia, że większość z nich jakby straciła wszystkie siły witalne i całą pozytywność? Chodzą do pracy, której nienawidzą. Są w związkach, które im nie usłużą. A co najgorsze – uważają, że nie są w stanie zmienić swojej sytuacji.

Bycie pozytywnym na co dzień jest niezwykle ważne i warto wyrobić w sobie postawę czerpania radości z małych rzeczy. Nie można oczywiście zachować pogodnego stanu ducha non stop, jednak z drugiej strony nie warto się ciągle zamartwiać. We wszystkim bowiem ważna jest równowaga.

10. Odpowiedzialność

Na sam koniec postanowiliśmy umieścić cechę, która jest prawdopodobnie najważniejsza, jeżeli mówimy o życiowym rozwoju, a do której powszechnie nie przykuwa się uwagi. Szczególnie w naszym kraju, ludzie mają tendencję do ciągłego narzekania na swoją sytuację i zrzucania winy za taki stan rzeczy na innych. To niedojrzałe, a przede wszystkim niepraktyczne podejście.

Pomyśl tylko – czy w jakikolwiek sposób możesz zmienić swoje życie, jeżeli oddajesz władzę nad nim w ręce innych ludzi? Właśnie to dzieje się, gdy obwiniasz ich o porażki lub niepowodzenia w swoim życiu. Zrzucasz z siebie odpowiedzialność, tak więc podświadomie potwierdzasz, że nie masz wpływu na swoje życie.

Warto zmienić takie podejście, gdyż nie prowadzi ono do niczego dobrego. Nauka odpowiedzialności nie jest szczególnie trudna. Wystarczy po prostu uświadomić sobie, że masz mnóstwo możliwości i od Twoich działań, zależy jakość Twojego życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*